NodeJs Dünyasına Giriyoruz


Bir seri olarak planladığım nodejs anlatımlarımın bugün ilkini sizlerle paylaşıyor olacağım. Genel olarak Nodejs temellerinden işe başlayıp daha üst seviye bir nodejs uygulaması geliştirmeye kadar devam etmeyi planlıyorum.
Uygulamaları canlı birer senaryo üzerinden değerlendirip yapacağımız işi daha somut hale getirmeyi amaçlıyorum.
Nodejs temellerinden bahsettikten sonra olmazsa olmazımız express modülünden bahsedeceğim. Router mantığı ile devam edeceğim. View olarak bir tasarım gerektiğinde view enjine neler kullanabiliriz ve biz ne kullanacağız bunlara değineceğiz. MongoDB ile baağlandı gerçekleştirip CRUD işlemlerini yapacağız. En son bir restFul servis ayağa kaldırıp tam anlamıyla nodejs’i kavrammayı planlıyorum. Araya ekstra konular girecektir muhtemelen bu kabaca bir palanımzıdır.
Nodejs nedir? Nodejs kabaca javascript dilinin server tarafında (back end) kısmında kullanılması diyebiliriz. Nodejs’in ne büyük popülerliği javascriptin esnekliğinden gelmektedir. Genel olarak nodejs’in özellikleri şöyledir;
• Asenkron çalımaktadır
• Açık kaynaklıdır
• Olay güdümlü (event-driven) bir yaklaşıma sahiptir. Yani her olay bir metodu ifade etmektedir.
• Ölçeklenebilir bir yapıya sahiptir. Böylece milyonlarca bağlantıyı yönetebilecek ölçeklemeye sahiptir.
• Bloklamasız (non-blocking) bir giriş/çıkış işlemi sağlamaktadır bize.
• V8 javascript engine (Google Chrome tarayıcısına ait) kullanır. Bunun sayesinde çok hızlı bir yapıya sahiptir.
• En büyük artısı client tarafında yani frontend kısmında da javascript kullanıldığında %100 js ile bir uygulama geliştirmemizi bize sağlamaktadır.
Nodejs modüler yapısı sayesinden hazır modülleri projemize ekleyebiliyoruz. Bunun için NPM (Node Package Manager) kullanılır.
Nodejs’in javascipt ile bir diğer farkı ise js’de tüm değişkenler global’dir. Nodejs’de ise default olarak tüm değişkenler yereldir.
Bugünlük bu kadar bir sonraki dersimizde gerekli kurulumları yapacağız.
Görüşmek üzere…

Continue Reading

NodeJs Derslerine Giriş

Merhabalar,

Bugün öğrendiğim kadarı ile sizlere nodejs anlatacağım. Genel olarak bir hiyerarşi üzerinden takip edeceğiz. Ve gördüğüm kadarı ile yazılım dili derslerinin en büyük problemi anlatılan şeylerin canlı bir durum üzerinden gösterilmemesidir. Ben bunu aşmaya çalışacağım.
Anlattığım konuları canlı birer senaryo üzerinden anlatmaya çalışacağım. İnşallah okuyanlar sizler içinde verimli bir hale gelmiş olur.
İlk yazımı en kısa sürede sizler ile paylaşacağım.
Sevgilerimle…

Continue Reading